Rusya’dan nükleer doktrin tehdidi

Rusya Federal Meclisi’nin alt kanadı Devlet Duması’nın Savunma Komitesi Başkanı Andrey Kartapolov, devlet basınına verdiği demeçte, nükleer silah kullanımına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

Kartapolov, RIA haber ajansına yaptığı açıklamada, Rusya’ya yönelik tehditlerin artması halinde, nükleer silah kullanımına ilişkin zamanlamada da Moskova tarafından değişikliğe gidilebileceğinin sinyalini verdi.

“BU, BAZI ŞEYLERİ DÜZELTEBİLECEĞİMİZ ANLAMINA GELİR”

Aynı zamanda eski bir general olan Devlet Duması Savunma Komitesi Başkanı’nın açıklaması, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, nükleer silahların hangi şartlar altında kullanılabileceğini düzenleyen “nükleer doktrinde” değişiklik yapılabileceğini söylemesinin ardından geldi.

Kartapolov, verdiği demeçte, “Eğer sınama ve tehditlerin arttığını görürsek bu, (doktrinde) nükleer silahların kullanımın zamanlaması ve kullanma kararı ile ilgili bir şeyleri düzeltebileceğimiz anlamına gelir.” dedi.

Kartapolov, “Ancak elbette bunun detayları hakkında konuşmak için şu anda çok erken.” diye ekledi.

NÜKLEER DOKTRİN NEDİR?

Rusya Federasyonu’nda yürürlükte olan 2020 tarihli nükleer doktrin, Devlet Başkanı’nın ne zaman nükleer silah kullanmayı değerlendireceğinin bir çerçevesini çiziyor. Buna göre, genel anlamda, nükleer silahlar ya da benzer kitle imha silahlarının kullanımına veya “devletin varlığı tehdit altında olduğunda” geleneksel silahların kullanımına yanıt olarak Devlet Başkanı, nükleer silah kullanma olasılığını değerlendirebiliyor.

Putin, daha önce yaptığı bir açıklamada, Rusya’nın gerekli olursa nükleer silah testi edebileceğini ama mevcut durumda bu yönde bir ihtiyaç görmediğini söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x